Reklam Engelleyici Eklentiler

Reklamlar günlük hayatımızın her kısmında karşımıza çıkmaktadır. Bir araştırma yaparken, bir diziye ya da filme başlamışken, internet üzerinden videolar izlerken sürekli reklamlarla karşılaşırız. Fakat bir süre sonra sürekli olarak karşımıza çıkması bizi rahatsız eder.

Pop-up reklamlar, masum reklamlar olarak gözükür, fakat bu reklamların gerçek niyetleri kötü olabilir. Açılır pencerelerin sebep olacağı bazı kötü niyetli işlemler vardır. Bunlar, Casus ve fidye yazılımının cihazınız üzerinde uygulanması olabilir, online faaliyetlerinizin izlenmesi olabilir veya kötü amaçlı yazılım yükleme gibi sorunlarla karşı karşıya bırakabilir. İşte bu reklamlardan kurtulmak için reklam engelleyici eklentiler bulunmaktır. İşte reklam engelleyici eklentiler;

• AdBlock Plus

AdBlock Plus reklam engelleyiciler arasında en popüleridir. Ücretsiz bir reklam engelleyicidir. AdBlock Plus, Chrome, Opera, Firefox tarayıcıları ile Android ve İOS işletim sistemlerinde reklam koruması sağlar. AdBlock Plus görmek istediğiniz reklamları seçme seçeneği de sunmaktadır.

• Brave Browser

Brave Browser ücretli bit reklam engelleyicidir. Alınan ücret ortak yayıncılara bağışlanır. Brave Browser, Windows, Mac, Android ve İOS işletim sistemleri için hazırlanmış olan bir reklam engelleyicidir.

• Opera

Opera bir web tarayıcısı olmasının yanı sıra içerisinde barındırdığı yerleşik bir reklam engelleyicisi de bulunmaktadır. Opera ile herhangi bir eklentiye gerek duyulmaz. Opera, Windows, Mac, Android ve İOS işletim sistemleri için uygun olan bir web tarayıcısıdır.

• AdFender

AdFender ücretli olarak sunulmuş bir reklam engelleyicisidir. Bu reklam engelleyici eklenti tarayıcınızı güvenli hale getirmek için en iyisini yapar. Youtube üzerindeki reklamları engelleyebilmesinin yanı sıra sizlere anonim tarama deneyimi sunabilmek adına TOR ile tarama yapabilmenize olanak sağlar. Deneyebilmeniz için ilk olarak ücretsiz sürümünü sizlere sunar.

• Ghostery

Ghostery ücretsiz ve tamamen güvenilir bir reklam engelleme eklentisidir. Uzun zamandır reklam engelleme sektöründedir ve işini çok iyi yapan eklentilerden biridir.  Chrome, Opera, Firefox, Edge, İnternet Explorer tarayıcıları ile Android ve İOS işletim sistemlerinde reklam koruması sağlar. Her türlü reklamları engellememize olanak sağlar.

• AdGuard

AdGuard benzersiz bir reklam engelleme eklentisidir. AdGuard ile web tarayıcıları üzerindeki reklamları engelleyebilmeniz mümkündür.

Mobil Platformlarda Reklamları Engelleme

Web üzerinden birçok sitedeki reklamları engelleyebilmemiz mümkün peki mobil üzerinden bu reklamları nasıl engelleyeceğiz?

• Android İşletim Sistemiyle Çalışan Mobil Cihazlar İçin,

Chrome tarayıcısı üzerinden Menü seçeneklerini açarak Site Ayarları’na girin. Seçenekler kısmından “Pop-up’lar kısmından reklam engelleme özelliğini aktif hale getirin. Başka tarayıcılar ile de benzer yöntemleri kullanarak reklamlardan kurtulabilirsiniz.

• İOS İşletim Sistemiyle Çalışan Mobil Cihazlar İçin,

 IOS işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız, Ayarlar sekmesinden Safari kısmına girerek Pop-up’ları engelle seçeneğini aktif edebilir ve reklamları engelleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. taner dedi ki:

  ideal açık kaynak bir reklam engelleyici olarak ublock kullanmanızı tavsiye ederim.
  https://github.com/gorhill/uBlock

  Beğen

  1. Nisa Efendioğlu dedi ki:

   Teşekkür ederim, bakıyorum hemen. 🙂

   Beğen

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s