WordPress’te Mutlaka Olması Gereken 5 Eklenti

WordPress Nedir? WordPress Eklentileri Nedir?

WordPress; herhangi bir kodlama bilgisi olmadan tek bir tıklama ile çeşitli içerik oluşturmanıza, yayınlamanıza ve yönetmenize izin veren bir içerik yönetim sistemidir. PHP ile programla dili ve MySQL kullanılarak  yazılmış açık kaynak kodlu bir web sitesi oluşturma aracıdır. WordPress, mevcut içerik yönetim sistemindeki en basit, en güçlü ve en popüler araçtır, web sitesinin içeriğini internet bağlantısı olan bir bilgisayardan, tabletten veya cep telefonundan düzenlemenizi ve yeni yayınlar ve sayfalar oluşturmanızı sağlar.

İnternette gördüğünüz her dört web sitesinden biri WordPress kullanılarak oluşturulmuştur. WordPress en büyük internet devrimlerinden biridir. WordPress’te ücretsiz olarak tüm kodlara erişim sağlayıp üzerinde düzenlemeler yapabilir ve WordPress Eklentileri ile de sitenize ihtiyacının olanları kolaylıkla ekleyebilme imkanı sunar.

WordPress Eklentisi siteye eklenilmesi istenen fonksiyonlar veya kod parçacıklarıdır. WordPress Eklentileri sitenizde gereksinim duyduğunuz ihtiyaçlara yönelik paket programlardan oluşmaktadır. WordPress Eklentilerini web sitenize kolayca entegre edebilir ve ardından kullanmaya başlayabilirsiniz. WordPress Eklentileri birçok kategoriye ayrılmıştır. Bunlar; Güvenlik, Hız, E-Ticaret, Seo gibi kategorilerdir. Eklentilerin bir kısmı ücretsiz bir kısmı ise ücretli olarak bizlere sunulmuştur. Bunların arasından sitenizin ihtiyacına yönelik alımı gerçekleştirebilirsiniz.

Jetpack;

Bu WordPress Eklentisi web sitesi için gerekli olan Jetpack eklentisidir. Jetpack eklentisi ile web sitenizi koruyabilir, istatistikleri koruyabilir ve bunların yanında 50’den fazla farklı işlev ekleyebilirsiniz.

All in One SEO Pack;

Bu WordPress Eklentisi sitenin çok fazla ziyaret edilebilmesi için arama motorlarının bazı gereksinimleri karşılaması gerekir. Eklenti arama motorlarının ihtiyaçlarını karşılar ve web sitesini arama motorlarının sevdiği bir yapıya sokar.

Google XML Site Haritaları;

Bu WordPress Eklentisi bir web sitesini bir arama motoruna kaydettiğinizde, web sitenize yeni içerik eklenince arama motoru size bildireceği için sizden bir site haritası isteyecektir. Bu eklenti şu anda çalışacak ve site haritanızı oluşturacaktır.

Smush Image Compression and Optimization;

Bu WordPress Eklentisi sitenizin kalitesinden ödün vermeden gözle görülür bir hız kazandırır.

UpdraftPlus;

UpdraftPlus  WordPress Eklentisi ise belli aralıklarla sitenizin yedeğini alarak sitenizi garanti altında tutar. Bu WordPress Eklentisi ile isterseniz manuel olarak isterseniz de sistemin otomatik olarak yedeğinizi almasını sağlayabilirsiniz.

WordPress Eklentileri WordPress Filtreleme Eklentileri

WooCommerce Ürün Filtresi: Bu WordPress eklentisi cep telefonu özellikleri ekler. Çevrimiçi mağaza, sizin ve müşterilerinizin seveceği gelişmiş filtreler ekleyin. İşletmenizi daha yüksek bir seviyeye taşıyın.

Reactive Pro: Bu eklenti arama, filtreleme ve ızgaraları biçimlendirme için güçlü bir WordPress eklentisidir. 

WooCommerce: Bu eklenti ürün filtresidir. Ürün filtresi sınırsız seçenek sunar, böylece müşterileriniz her koşulda filtre uygulayabilir ve tam olarak istediklerini bulabilirler. Yapılandırmak basit ve hızlıdır.

WooCommerce Grid: Bu eklenti ürünleri tüm cihazlara otomatik olarak adapte olan düzen yöneticisidir.

WooCommerce Sipariş Kuralları: Bu eklenti WordPress WooCommerce sipariş kurallarına başvurmanıza izin verir ve filtreleri ve kuralları kullanarak komutlarda filtreleri kolayca kullanabilirsiniz.

WordPress Eklentileri WordPress’de Plugin Nedir?

 WP Plugin Türkçe karşılığı “eklenti” olan bir WordPress eklentisidir. WordPress Eklentileri web sitenizi değiştirebilecek ve WordPress’in ana özelliklerini geliştirebilecek bir uzantıdır.

WordPress’le Ne Tür Siteler Yapılabilir?

WordPress ile istediğiniz türde bir siteyi saniyeler içerisinde kolaylıkla oluşturabilir ve yayına alabilirsiniz. Örnek olarak yapılabilecek siteler; Kurumsal web sitesi, online satış sitesi, blog, portfolyo- CV sitesi, online kurs sitesi, forumlar, sosyal ağlar, galeri, üyelik gerektiren siteler gibi birçok farklı tür de site oluşturabilirsiniz.

WordPress Ücretli mi?

WordPress ücretsiz olarak kullanılmasının yanı sıra bizlere daha da olanak sağlayabilecek çeşitli ücretli planlar da sunar.

WordPress planları aşağıdaki gibidir;

Ücretsiz plan,

Blogger,

Kişisel,

Premium,

Business,

E-Ticaret.

WordPress Ücretsiz Plan İncelemesi

İlk WordPress.com planı ücretsizdir.

Hosting – WordPress.com hostinginizle sizin yerinize ilgilenir.

Domain – Ücretsiz planla ücretsiz bir domain (ornek.wordpress.com) verir. Eğer farklı bir domain istiyorsanız, ücretli planlardan birine yükseltilmesi gerekir.

Kod Erişimi Yoktur – Web sitenizin koduna erişiminiz olmayacaktır. Yani web siteniz üzerinde değişiklik yapamazsınız.

Sınırlı Tema Olanağı – Ücretsiz plan size birçok tema sağlar. Fakat daha fazlasına ulaşmak için paketinizi ücretli plana yükseltmelisiniz.

WordPress Eklentileri – Tıpkı temalar gibi, web sitenize daha fazla eklenti eklemek için ücretli bir plana yükseltmeniz gerekmektedir.

Web Sitenize dair sınırlı kontrol – Verileriniz ve içeriğiniz üzerinde tam kontrolünüz yoktur.

Parasallaşma – Eğer siteniz üzerinden para kazanmak istiyorsanız yine ücretli bir plana geçiş yapmalısınız.

WordPress Nasıl İndirilir?

WordPress’i kullanabilmek için wordpress.org adresinden veya bu linkten https://tr.wordpress.org/download/ indirip kurulumunu sağlayabilirsiniz. Kurulumdan sonra eklemek istenilen WordPress Eklentileri de sitenize ekleyebilirsiniz.

WordPress Özellikleri

WordPress’ in en önemli özellikleri açık kaynak kodlu bir proje olması ve WordPress Eklentileri ile sitenizin daha güçlü hale getirilebilir olmasıdır. WordPress GPL tarafından lisanslanmıştır. Yani, herkese açık lisansa sahiptir. WordPressPHP ve MySQL programlarını gerektirir.Bunun yanı sıra WordPress’in sahip olduğu başlıca temel özellikler ise şu şekilde sıralanabilir;.

Yerel Sunucuda Çalışma İmkânı, Taşınabilir Çekirdek, UTC Kolaylığı, Kullanıcı Yönetimi, Makinelerin ve İnsanların Anlayacağı Dilden Konuşur, Dinamik Sayfalama ve Çok Dilli Yayın, İçerik Yönetimi, Kullanıcı Deneyimi ve Tasarım ve İçeri/Dışarı Aktar gibi özellikleri mevcuttur.

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s