YÖNETİM BİLİŞİM SİSTEMLERİ NEDİR?

18.06.2015-Management-information-systems-in-education

YÖNETIM BILIŞIM SISTEMLERI (YBS) BÖLÜMÜ ÜLKEMIZDE YENI YENI POPÜLERLIĞINI KAZANAN BIR BÖLÜM OLMASINA KARŞIN, GELECEK VAADEDEN BÖLÜMLERDEN BIRI. ADI DOLAYISIYLA INSANLARIN ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKTIĞI VE ALIŞIK OLMADIĞI BU BÖLÜMÜ BIRAZ YAKINDAN INCELEYELIM. DIŞ MIHRAKLAR TARAFINDAN IKI YILLIK OLDUĞUNA INANDIRILMAYA ÇALIŞAN YBS, ASLINDA DÖRT YILLIK BIR BÖLÜMDÜR. ÜLKEMIZDE ILK OLARAK 1994 YILINDA BOĞAZIÇI ÜNIVERSITESI ÇATISI ALTINDA AÇILMIŞ VE ŞU ANDA 19’U DEVLET, 13’Ü DE VAKIF ÜNIVERSITESI OLMAK ÜZERE TOPLAM 32 ÜNIVERSITEDE BULUNMAKTADIR.

Yönetim Bilişim Sistemleri bölümü, adından da tahmin edilebileceği gibi hem işletme alanında hem de bilişim teknolojileri alanlarında dersler içeren interdisipliner bir bölüm. Bu nedenle Boğaziçi Üniversitesi’ndeki mottosu “Dünyaya Bilişim Yöneticileri Yetiştiriyoruz” olarak belirlenmiş. Aslında bu motto, Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün ne amaçla ortaya çıktığını ve öğrencilerine kazandırmak istediği yetkinlikleri çok güzel özetleyen bir cümle.  Bir YBS öğrencisiyseniz ya da olmayı düşünüyorsanız, bilmeniz gereken şeyler var. Örneğin, evet siz kapsamlı bir eğitim alacaksınız ama önemli olan bu aldığınız eğitim sürecinde gerçekten hangi alana yönelmek istediğinizi belirlemeniz ve kendinizi bu doğrultuda geliştirmeye çalışmanız gerekiyor. Çünkü aslında YBS, “Little, little, into the middle.” kafasında bir bölüm. Bu yüzden size tavsiyemiz, eğitimi alırken hangi konuda başarılı olup, hangi konuda başarılı olamadığınızı ölçüp tartmanız ve gerçekçi sonuçlar elde edip, kendi yolunuzu seçmeniz. 

Peki YBS mezunları hangi alanlarda çalışabiliyor?

Amacımız size sınırlarınızı çizmek değil ama çoğu mezun aşağıdaki alanlarda kariyerini sürdürmeyi seçmiş:

—Yazılım Uzmanı,

—Sistem Analisti ve Tasarımcısı,

—Programcı, 

—Bilgi Sistemleri Yöneticisi,

—Proje Uzmanı ve Yöneticisi,

—IT Uzmanı ve Yöneticisi,

—İş Analisti,

—Pazarlama Uzmanı ve Yöneticisi,

—Finans Uzmanı ve Yöneticisi,

—İnsan Kaynakları Uzmanı/Yöneticisi

—Akademisyen

 

YBS, girişim ruhunu içinde bulunduran bir bölüm.Yukarıda bahsettiğim gibi lisans hayatın boyunca birçok alandan ders aldığın için birçok farklı alanı tanıyorsun ve bu yüzden farklı pozisyonlarda iş imkanı doğuyor. Alınan dersler neticesinde, teknoloji girişimciliği konusunda size destek veriyor. Örneğin, eğitiminiz sonrasında hem bir uygulama yazıp, hem de onun iş planını, pazarlama stratejisini hazırlamanız için hatırı sayılır bir bilgi birikimine sahip olabilirsiniz.  Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünün kapsamı yukarıda da bahsettiğimiz gibi epey geniş. Sizin yapmanız gereken şey ise gerçekten ne istediğinizi bilip, o yolda, bölümde aldığınız diğer derslerin de yadsınamayacak katkısıyla, elinizden gelenin en iyisini yapmak. 🙂

Yorum bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s